Resimli Yazılı Cuma Mesajları

0

Resimli ve yazılı cuma mesajları ile birçoğumuz tanıdığımız onlarca kişinin cumasını kutluyoruz. Peki, farklı ve alışılmışın dışında cuma mesajları ile sevdiklerinizin cumasını kutlamak istemez misiniz?

Cuma Gününü Diğer Günlerden Ayıran Özellikler

Bir hafta 7 gündür lakin o 7 günden biri ayrı güzelliklere sahiptir. Bu ayrı güzelliklere ve özelliklere sahip olan gün Cuma günüdür. Cuma günü diğer 6 günden daha bereketli daha sevap dolu ve daha mübarek bir gündür. Çünkü İslam Cuma gününü mübarek günlerden birisi olarak addetmiş bu günü Müslümanların bayramı olarak nitelendirmiştir.

Cuma Mesajları

Resimli Yazılı Cuma Mesajları

Cuma mesajlarında genellikle klasikleşmiş resimler kullanılmaktadır. Fakat alışılmışın dışında daha farklı şekilde resimli cuma mesajları ile sevdiklerinizin cumasını kutlayabilirsiniz. Bu amaçla yukarıda da paylaştığımız gibi cuma sünnetlerinden oluşan bu tarz bir resimli mesajı kullanabilirsiniz. Biler burada paylaştığımız resimleri sizlerin kullanması adına paylaşıyoruz. O sebeple gönül rahatlığı ile bu resimleri alarak kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki resimde paylaşmış olduğumuz cuma sünnetleri şunlardır;

  • Kehf ve Cuma’ Suresi Okumak: Cuma günü okunacak surelerin başında gelmektedir.

Cuma gecesi Kehf suresi okuyan, kıyamette, yerden göğe kadar bir nurla aydınlanır. İki Cuma arasında işlediği günahlar da affolur. [Tergib]

  • Camiye erken gitmek: İmam Halîl b. Ahmed ile diğer bir takım lügat ulemâsına göre erken gitmek, erken davranmak mânâsına gelir. Resûlüllah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) ‘in : «Tehcirde neler olduğunu bilseler, onun için müsabaka yaparlardı.»

Bu hadis-i şerifte anlatılmak istenen şudur: Namaza erken gitmekteki sevabın ne derece yüksek olduğunu bilseler, herkes önce gitmek için aceleye girer hatta birbirleri ile müsabakaya girerlerdi.

  • Temiz elbise giymek: “Her kim cuma günü gusleder, güzelce yıkanır, temizlenir, temizliğini güzel yapar, en güzel elbisesini giyinir ve Allah Teâlâ’nın nasib ettiği güzel kokudan sürünür, sonra cumaya gider, lakırdı etmez ve Mülümanların omuzlarına basmaz ve onlara eziyet etmezse, Allah o cuma ile diğer cuma arasındaki kusurlarını affeder.” (Buhari, Cuma, 3, 6)
  • Cuma tebrikleşmesi: Cuma günü Müslümanların bayramıdır bu sebeple cuma tebrikleşmesi de oldukça kıymetlidir.
  • Gusül abdesti almak: Resulullah (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Her biriniz Cumaya geleceği zaman guslederek yıkansın.” (Hadis-i Şerif)
  • Bolca Salavat Getirmek:Ebu’d-Derdâ -radıyallâhu anh- anlatıyor: Bir gün Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:“–Cuma günü bana çok salevât getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şâhid olduğu bir gündür.[3] O gün bir kişi bana salât ettiğinde onun salâtı mutlakâ bana arz edilir. Salevât getirmeyi bırakıncaya kadar bu durum böyle devam eder.” buyurdular. Ben: “–Vefâtınızdan sonra da mı?” diye sordum. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-: “–Evet, vefâtımdan sonra da! Allah Teâlâ peygamberlerin vücutlarını yemeyi yeryüzüne haram kılmıştır. Allâh’ın Nebîsi hayattadır ve dâimâ rızıklandırılır. buyurdular. (İbn-i Mâce, Cenâiz, 65. Bkz. Ebû Dâvûd, Salât 201/1047, Vitir 26)
  • Tırnak Kesmek: Hadis-i şerifte, (Cuma günü tırnak kesmek şifaya sebeptir) buyuruldu. (Ebuş-şeyh)
    Başka bir hadis-i şerifte, Peygamber efendimizin Cuma günü namaza gitmeden önce, tırnaklarını keserdi.
  • Kabir Ziyareti: ”Ana-babasının veya bunlardan birinin kabrini her Cuma ziyâret eden bir kimse affolunur.” (Hadis-i Şerif)

Resimli Yazılı Cuma Mesajları

2018 Cuma Mesajları

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Hiç biriniz kendisi için arzu ettiğini, (mümin) kardeşi için de istemedikçe (gerçek manada) iman etmiş olmaz.” (Müslim, İman 71) Hayırlı cumalar.

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: ”Biriniz mescide girdiği zaman, ‘Allahümmeftah lî ebvâbe rahmetik (Allahım! Bana rahmet kapılarını aç.) desin.” (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, r. 68) Hadis-i Şerif. Rabbim cumamızı kabul buyursun.

Bugün rahmet, bugün bereket, bugün şefaat, bugün himmet bugün günlerin efendisi… Cumanız mübarek olsun…

Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ MuhammedResimli Yazılı Cuma Mesajları Allahım! Efendimiz Muhammmed’e ve âline rahmet ve selâm et. Hayırlı Cumalar…

Bütün güzelliklerin kilidini kendinde bulunduran Rabbim hakkımızda en hayırlı kilitleri aç. Cumamız bayram tadında olsun inşallah.

Utangaç kişiden dökülen terler, ondaki faziletin eseridir. Şeyh Ebu Bekir Vâsıtî Hayırlı Cumalar

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Şüphesiz ki Allah, verdiği nimetinin eserini kulunun üzerinde görmekten hoşlanır.” (Ebû Dâvûd, Libâs 14) Hadis-i Şerif

Rabbim cumayı yaşayanlardan eylesin bizleri. (Amin)

Bildirdiğin ve gizlediğin tüm isimlerini ve Kur’an-ı Kerim’i, kalbimizin baharı, gönlümüzün nuru, sıkıntımızın ilacı yap Hayırlı Cumalar.

Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi: ”Allahım! Tembellikten, düşkünlük derecesinde yaşlılıktan, borç yükünden ve günahtan Sana sığınırım.” (Buhârî, Daavât 44) Hadis-i Şerif

Hayırlı Cumalar!!!

Rasûlullah ﷺ şöyle buyurdu: “Çocuk yedi yaşına girince, namaz kılmasını söyleyiniz.” (Ebû Dâvûd, Salât 26) Hadis-i Şerif

Cumanın hayrıyla ve nuruyla bereketlenmemiz nasip olur inşallah. Hayırlı cumalar

Ey Rabbim! Gözlerimden sevgiyle bakan ışıkları eksik etme, hayırları görmeyi ve her yaratılanı senden dolayı sevmeyi nasip et! Hayırlı Cumalar.

Rasûlullah ﷺ şöyle duâ ederdi: “Allahım! Beni bağışla, bana merhamet et, rızanı kazandıracak işler yaptır, bana afiyet ve hayırlı rızık ver.” (Müslim, Zikir 35) Hadis-i Şerif

Hayırlı Cumalarımız olsun…

En Güzel Cuma Mesajları

Resimli Yazılı Cuma Mesajları

Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.(Cum’a, 62/9)  Cumanız mübarek olsun.

Bir başka cuma mesajınız ise şu şekilde olabilir;

Allah’ım! Cehenneme götüren fitneden, cehennemin azabından, zenginliğin ve fakirliğin şerrinden sana sığınırım. (Ebu Dâvûd, Vitr, 32.)

Bu tarz ayetlerin sonuna “Hayırlı cumalar, cumanız mübarek olsun, cumamız mübarek olsun…” gibi eklemelerle herkesten daha farklı ve en güzel cuma mesajlarına sahip olabilirsiniz.

Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. (Müslim, Cum’a 17, 18) Cumanız mübarek olsun.

Resimli Cuma Mesajları

Resimli Yazılı Cuma Mesajları

Resimli cuma mesajlarınızı ya da yazılı cuma mesajlarınızı whatsapp yolu ile yahut da mesaj yolu ile sevdiklerinize iletebilirsiniz. Çok fazla kişiye aynı anda göndermek ve sevdiklerinizden herhangi birini atlamamak adına whatsapptan toplu mesaj grubu açabilir ve mesajlarınızı toplu olarak gönderebilirsiniz. Üstelik bu şekilde toplu mesaj grubu oluşturduğunuzda her bir kişiye mesajınız ayrı gittiğinden grup oturumu gibi bir durum da söz konusu değildir.

 

Cuma gününe özel resimli mesajlar ile hem sevdiklerinize mesaj gönderebilir hem de sosyal medya hesaplarınızdan bu resimleri paylaşarak tanıdığınız ve tanımadığınız birçok insan ile cumalaşmış olabilirsiniz. Üstelik bu tarz paylaşımlar ile vakitlerin büyük kısmının harcandığı sosyal medya uygulamalarını daha hayırlı şeylerin konuşulduğu bir yer haline de dönüştürebilirsiniz.

 

Resimli Yazılı Cuma Mesajları

Bu tarz arka plan fotoğraflarının arkasına direk dua yahut ayet yahut da hadis yazarak kendi cuma mesajınızı kendiniz de oluşturabilirsiniz. Hatta arka plan fotoğraflarını kendi çektiğiniz manzara ve çiçek fotoğraflarından da oluşturabilirsiniz. Telefonunuza yükleyebileceğiniz basit fotoğraf düzenleyici uygulamaları ile bu tarz özel mesajları kolayca hazırlayabilirsiniz.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *