Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır Mı?

0

Oruçlu bir kimse gusül abdesti alırsa orucu bozulur mu? Gusül abdesti almak orucu bozar mı? Oruçlu bir kimse gusül abdesti alabilir mi? Oruçlu iken banyo yapılır mı? Oruçlu iken gusül abdesti almanın herhangi bir sakıncası var mıdır?

Oruçlu bir kimse oruç halinde banyo yapabilir, denize girebilir, gusül abdesti alabilir. Lakin ağız ve burun temizliği esnasında dikkatli olmalı içeriye su kaçırmamalıdır. Bu sebeple gusül abdesti alınırken ağza ve burna su verilirken içeriye kaçmayacak şekilde ölçülü olunmalıdır.

Oruçlu bir kimse gusül abdesti alırken de normal abdest alırken de ağza su verilince gargara yapılmaz. Sadece ağza su alınıp verilir.

Konu ile ilgili Allahu Teala bizlere Yüce Kitabı’nda şu şekilde buyurmaktadır:

“Yanılarak yaptıklarınızda size günah yoktur.Fakat kalplerinizin bile bile yaptıklarında size günah vardır.” Ahzâb Sûresi: 5

Oruçluyken Gusül Abdesti Alınır Mı?

Oruçlu Bir Kimse Gusül Abdesti Alırken İçeriye Su Kaçırırsa Ne Yapmalıdır?

Bir kimse oruçlu iken gerek normal abdest alırken gerekse de gusül abdesti alırken ağzından ya da burnundan vücuduna su kaçırırsa orucu bozulmuş olur. Ancak kişi bu orucun sadece kazasını yapar kaffaret gerektirmez.

Bir kimse gusül abdesti alırken yahut da normal abdest alırken oruçlu olduğunu unutarak gargara yaparsa ya da vücuduna su kaçırırsa bu durumda orucu bozulmaz çünkü unutularak yapılan bir hata söz konusudur. Orucu bozulmadığı için kazasını yapmasına da gerek yoktur. Ayrıca gusül esnasında kulağa su kaçması durumunda oruç bozulmuş olmaz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *