Mahmut Efendi Sohbetleri

0

Kardeşlerim !

Çok acayip bir zamanda yaşıyoruz.Tabizi caizse sapla samanın birbirine karıştığı zamandayız. Nice insanları görüyoruz, duyuyoruz, Kur’ân’a yaklaşmıyor, Kur’ân’dan çok uzak duruyorlar. Bu ne akıldır? Bir insanın evinin içinde hazine olsa ve bu hazineye kayıtsız kalsa ne olur? O insan hazineyi dışarıda arasa onun durumu neyse, Kur’an’dan uzak duranın da durumu odur.

Ya Rabbi! Bizi Kur’ân’ı sevenlerden, ona tazim edenlerden eyle! Bizi dünyada ve ahirette ondan ayırma!

Kardeşlerim !

Onun hürmetine güneş doğuyor,yağmurlar yağıyor.Mevla bu kadar nimeti yaratıyor.Kendisi için değil,kimin için? Kulları için… Rarzı, toprak, dağ, taş yaratıyor. Kimin için? Bizim için.. Ne kadar Büyük Allah!

Kardeşlerim !

Resulullah (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) buyurdu ki: “Nefis ile cihad en büyük cihaddır. ”Nefsini yenemeyen hiç kimseyi yenemez. Nefsi yenmemizde en büyük silâh Şer’i şeriftir. Onu hayatımıza tatbik etmekle ancak nefsi öldürür, kafasını ezeriz. Nefs-i emmareye tüfek sıksan, ona bir bomba atsan fayda yok. Nefisle cihad edenlere yediyüz derece kadar sevap veriliyor. Bir derecenin arası yerle gök arası kadardır

Benim hocamın talebelerinden birisi hafızlıktan sonra Arapçayı öğrenmek istedi, ömrü kâfi gelmedi, öldü. Melekler rüyada hoca efendiye dediler ki; “Allah-u Te’alâ o talebeye beşyüz derece verdi.” daha Arapçaya hiç başlamış değildi. İlim yolunda bulunmak büyük cihaddır. İlim ile amel etmek ondan büyük cihaddır. İhlâs ile amel etmek ondan daha da büyük cihaddır. Cenab-ı Hakk cümlemize ihsan etsin.!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *