Mahmut Efendi Hazretleri’nin İslam Dini Bir Bütündür Sohbeti

0

Kardeşlerim !

İslam dini bir bütündür , “şurasını aldım,şurasını bıraktım” ya da “şurasını beğendim,şurasını beğenmedim” demeye hiç kimsenin hakkı yoktur.  Mevlâ Tealâ bu zamanda yalnız namaz kılıp keyifli yaşayanlara ; “Benim kitabım ezilirken yerinizden kıpırdamadınız,ne edeyim sizin secdelerinizi kıyamlarınızı ? “ buyurur. Bizim memlekette meşayihten bir zatın kızını kaçırdılar.O sırada orada bulunan talebeleri hiçbir olaya müdahale etmedi.Hocalarının kızı gözlerinin önünde zorla kaçırılırken,sessiz,seyirci kaldılar.O şeyh talebelerinin kollarından tuttu,salladı : “Benim kızım kaçırılıp gözünüzün önünden götürülürken,siz nerede idiniz.” dedi.İşte Mevlâ Tealâ da buyuruyor ; “Benim dinim yerinden çalınırken sizler niye harekere geçmediniz ? Ağzınız,eliniz,ayağınız yok muydu ?”

Emr-i bil maruf nehyi ail münkeri (iyiliği emredip kötülükten men etmeyi) terk edenlere,bunları niçin terk ettikleri sorulacak.Mevlâ Tealâ’ya yaptığı hiçbirşey sorulamaz ama o kullarına neden yaptıklarını sorar.

Kardeşlerim !

Dünya üzerinde gelmiş geçmiş lisanların içinde en mükemmeli Arapçadır.Arap lisanı su gibi güzel ve akıcıdır.Diyorlar ki ; “Biz ingilizce biliyoruz,Arapça bilmemiz gerekir mi ?”Elbette gerekir,Arapça ile Rabbimizin kitabı öğrenilecek.

Mevlâ Tealâ’nın kitabını öğreten lisan ile bir damla sudan yaratılan,bir adamın kitabını öğreten insan bir tutulur mu hiç ? Kur’an-ı Kerim size darılmıyor mu zannediyorsunuz ? Kur’an-ı Kerim : “Beni köşelerde bıraktınız,yunan felsefesini canınıza can ettiniz.”diyor.

Bu dünyanın ahireti de var.Orada dükkân,tarla yok,çalışıpta kazanma imkânı yok.Oradasana lâzım olan şeyi bulamayacaksın.Kur’an ise : “Ya Rabbi ! Şu kişi bana inandı,başkalarınıda inandırdı.Milleti okuttu ve okutturdu,buna yardım etmek istiyorum.” diyecek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *