Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

0

12 ayın içinde belki de en önemli aydır “Ramazan” çünkü içinde Kadir Gecesini barındırır ve bu gece edilen dualar hiçbir şekilde geri çevrilmezler.

Peki, ramazan ayını uyku ayı olarak geçirmek yerine daha kaliteli bir şekilde değerlendirmek ve bu ay elde edebileceğimiz tüm hayır ve haseneleri kazanabilmek için neler yapabiliriz? İşte size 11 madde ile ramazan ayını daha iyi değerlendirmek için tavsiyeler:

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

1. Sağlam Niyet

Öncelikle sağlam bir niyetle bu ayı boş geçirmeyeceğinize ve kardeşlerinizin hazırlamış olduğu plana uyup da ramazanı en güzel şekliyle değerlendireceğinize karar vermelisiniz. Sağlam niyet işin başıdır. Yapmaya çalışırım, niyetim halis ama, niyet ettik lakin… gibi olumsuz ve yıkıcı cümleler kurmak yerine iradenizle sağlam bir niyet edip işe bu şekilde başlamalısınız.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

2. Beş Vakit Namazı Camide Kılmak

Namaz dinin direğidir İslam’ın şartlarından biridir, namazı cemaatle kılmak ise çok daha önemlidir. Bu sebeple özellikle böylesine önemli bir ayda 5 vakit namazı camide cemaat ile kılmak çok daha önemlidir. Bizlerde ramazanı en iyi şekilde değerlendirmek adına ikinci sıramıza 5 vakit namazı camide kılamayı aldık.

Namaz ile ilgili ayet-i kerimeler:

 • “Onlar gaybe  inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar, kendilerine rızık olarak verdiğimizden de Allah yolunda harcarlar.” (Bakara Sûresi 3)
 • “Namazı kılın, zekâtı verin. Rükû edenlerle birlikte siz de rükû edin.” (Bakara Sûresi 43)
 • “Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin.  Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.” (Bakara Sûresi 45)
 • “Daha önce kendilerine, “(savaşmaktan) ellerinizi çekin, namazı kılın, zekâtı verin” denilenleri görmedin mi? Üzerlerine savaş yazılınca, hemen içlerinden bir kısmı; insanlardan, Allah’tan korkar gibi, hatta daha çok korkarlar ve “Rabbimiz! Niçin bize savaş yazdın? Bizi yakın bir zamana kadar erteleseydin ya!” derler. De ki: “Dünya geçimliği azdır. Ahiret, Allah’a karşı gelmekten sakınan kimse için daha hayırlıdır. Size kıl kadar haksızlık edilmez.” (Nisâ Sûresi 77)
 • “Sizin dostunuz ancak Allah’tır, Resûlüdür ve Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazı kılan, zekâtı veren mü’minlerdir.” (Mâide Sûresi 55)
 • “Siz namaza çağırdığınız vakit onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu, şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır.” (Mâide Sûresi 58)
 • “Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz?” (Mâide Sûresi 91)
 • “Bir de, bize, “Namazı dosdoğru kılın ve Allah’a karşı gelmekten sakının” diye emrolundu. O, huzurunda toplanacağınız Allah’tır.” (En’âm Sûresi 72)
 • “Kitab’a sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan(erdemli) kimselerin mükâfatını zayi etmeyiz.” (A’râf Sûresi 170)
 • “Onlar namazı dosdoğru kılan, kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayan kimselerdir.” (Enfâl Sûresi 3)
 • “Mûsâ’ya ve kardeşine, “Kavminiz için Mısır’da (sığınak olarak) evler hazırlayın ve evlerinizi namaz kılınacak yerler yapın. Namazı dosdoğru kılın. Mü’minleri müjdele” diye vahyettik.” (Yûnus Sûresi 87)
 • “Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” (İbrâhim Sûresi 40)
 • “Nerede olursam olayım beni kutlu ve erdemli kıldı ve bana yaşadığım sürece namazı ve zekâtı emretti.” (Meryem Sûresi 31)
 • “Şüphe yok ki ben Allah’ım. Benden başka hiçbir ilâh yoktur. O hâlde bana ibadet et ve beni anmak için namaz kıl.” (Tâ Hâ Sûresi 14)

 

Cemaat ile Namaz Kılmakla Alakalı Hadisler

 • «Allâh’ın mescidlerini ancak Allâh’a îmân edenler îmâr ederler…» (et-Tevbe, 18) (İbn-i Mâce, Mesâcid, 19)
 • Ebû Hüreyre -radıyallâhu anh- şöyle anlatmaktadır:

  “Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bir sefer esnâsında, Dacnân ile Usfân arasında konaklamıştı. Müşrikler:

  «–Onların bir namazları vardır ki, onlar için babalarından ve evlâtlarından daha kıymetlidir. Bu namaz ikindi namazıdır. Hazırlığınızı yapın, üzerlerine toptan hücûm edin!» dediler. Bunun üzerine Cebrâîl -aleyhisselâm-, Allâh Rasûlü’ne gelerek savaş esnâsında namazın nasıl kılınacağını târif eden Nisâ Sûresi’nin 102. âyetini getirdi.” (Tirmizî, Tefsîr, 4/21)

  Yâni şartlar ne olursa olsun, müslümanlar için namazı ertelemek ve cemaatle kılınmasını terk etmek söz konusu değildir.

 • “Cemaatle kılınan namaz, kişinin yalnız kıldığı namazdan yirmi yedi derece daha fazîletlidir.” (Buhârî, Ezân, 30)
 • “Kim, sabah-akşam câmiye gider gelirse, her gidip gelişinde Allâh Teâlâ, o kimseye cennetteki ikrâmını hazırlar.” (Buhârî, Ezân, 37)

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

3. Günlük Zikirler

Günlük olarak az da olsa çok da olsa zikirlerimizi çekmemiz de bu ayı daha iyi değerlendirmemizi sağlayacaktır. Bu zikirler ile Allahu Teala’nın rızasına mazhar oluruz inşallah.

Günlük olarak çekeceğiniz zikirler konusunda hangi gün neyi çekeyim ya da her gün aynı zikri çekmek yerine farklı zikirler çekeyim diyorsanız sitemizde biraz tur atmanızı öneririz. Zira oldukça önemli ve manaları ile birlikte birçok zikri sitemize eklemiş bulunmaktayız.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

Günlük olarak zikirlerimize ek olmak üzere salavat çekmemiz de çok güzel olur. Acizane tavsiyemiz günlük 100 adet salavat çekmeniz yönündedir.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

4. Kur’an-ı Okumak, Öğrenmek ve Öğretmek

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

Sadece bu hadis bile Kur’an-ı Kerim’i öğrenmenin ve biliyorsak da başkalarına öğretmenin ne derece faziletli olduğunu göstermeye yeter de artar bile.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

5. Kur’an’ın Anlamıyla Buluşmak

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

Kur’an-ı Kerim Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e bu ayda inmeye başladı. Bu sebeple bu ay bizlerinde Kur’an’ın manası ile buluşma ayımız olsun. Bizlerde bu ayı en iyi şekilde değerlendirmek adına gelin Kur’an meali ile de hemhal olalım ve meal okumaya başlayalım. Hatta sizlere acizane tavsiyemiz sadece meal okumak ile kalmayıp her gün bir sayfanın mealini tefsiri ile okumanız olsun. Bu şekilde yaptığınız takdirde belki bir ayda tamamını bitirmiş olamazsınız fakat başladığınız için ramazan sonrasında da devam edebilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz ve değer verdiğiniz bir alimden tefsirli meal videoları da izleyebilirsiniz.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

6. Dini Kitaplar Okumak

Bu ayın faziletlerini katlandırmak adına başta ilmihal kitapları olmak üzere herhangi bir dini kitabı okumaya başlayabilirsiniz. Bu kitaplar sizin sevdiğiniz yazarlara ait de olabilir ilk kez tanışdtığınız sadece konusu itibari ile sizleri çekmiş olan kitaplarda olabilir. Ama önemli olan en az bir tane dahi olsa dini bir kitaba başlamak ve mümkünse bu ay içinde bu kitabı kaliteli bir şekilde okuyup bitirmektir.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

7. Haramlardan Sakınmak

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

Bu başlık biraz ilginç gelsede haramlardan sakınmak da son derece önemlidir. Gün içerisinde belki bilerek belki bilmezden gelerek belki gerçekten bilmeyerek belki de aman yaa bu kadarından da bir şey olmaz diyerek haramlara denk geliyoruz. Bu sebeple özellikle bu başlığı da listemizin içerisine eklemek istedim. Bu ay haramlardan sakınma konusunda çok daha ısrarcı olmalıyız ve 30 gün boyunca hassas davrandığımız içinde inşallah sonrasında da aynı hassasiyete devam etmeliyiz.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

8. Hayır İşlerinde Yarışmak

Bu ay diğer aylara oranla daha çok hayırda bulunmamız ramazanımızı daha da bereketlendirecektir Allah’ın izni ile. Çevremizdeki muhtaç kimseleri bu ay daha çok kollayıp, akşam olduğunca iftarda sofrasına bir ekmek dahi koyamayacak durumda olan kişileri bulmaya çalışmalı onlara yardımda bulunmalıyız. Ayrıca bu ayda zulüm gören ve aç kalan Müslüman ülkelere hayır kurumları aracılığı ile gerek iftar gerekse de erzak yardımında bulunabiliriz.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

9- Teheccüd

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

Sahur bize teheccüd yapma fırsatı da sunmaktadır. Bu sebeple sahura kalktığımızda teheccüd namazımızı kılmayı da ihmal etmemeliyiz.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

10. Tebliğ

Başta ailemiz olmak üzere daha sonradan yakın akraba ve arkadaş çevresi diye giderek tebliğde bulunmak bu ay yapabileceğimiz en güzel vazifelerimizden birisi olsun inşallah. Onlara güler yüzle ve tatlı dille yaklaşarak Allah yoluna davet edelim, eksiklerini düzeltmeleri için ufak adımlar atalım. Namaz kılmayan bir arkadaşımıza bugün seninle teravihi cemaatle şu camide kılalım mı, lütfen beni yalnız bırakma bugün seninle gitmeyi ve ardından da sahura kadar vakit geçirmeyi çok istiyorum diyerek tebliğ vazifesine çıkalım inşallah.

Ramazan Ayını Nasıl Değerlendiririz?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *