Oruçluyken Misvak Kullanılır Mı?

0

Oruçlu iken misvak kullanılabilir mi yahut da oruçlu bir kimse dişlerini fırçalayabilir mi? Ramazan ayı boyunca pek çok kişinin aklına takılan sorulardan biri budur. Bu sebeple kişi oruçlu iken dişlerini fırçalayabilir mi, dişlerini fırçalamasa  bile hiç değilse misvak kullanarak dişlerini temizleyebilir mi?

Amir ibn-u Rebia (ra) anlatıyor:
“Ben Resulullah’ı (asm) oruçluyken misvaklandığını sayamayacağım kadar çok gördüm”
 (Ebu Davud, Tirmizi) 

 

“Oruçlu günün başında ve sonunda misvak kullanır” (Buharî)

Ömer Nasuhi Bilmen’in Büyük İslam İlmihali isimli ilmihal kitabında misvak kullanımı şu şekilde açıklanmıştır: Oruçlu olanın su ile ıslatılmış bir misvakı kullanması İmam Ebu Yusuf’a göre mekruhtur. Fakat diğer âlimlere göre sabahleyin yahut zevalden(güneş battıktan) sonra yaş ve kuru misvak kullanmakta kerahet yoktur(mekruh değildir).

Misvak kullanımı ile ilgili bazı hadislere baktığımızda kullanıldığını fakat belli bir vaktinin olduğu ve bu vaktin dışına çıkılmaması gerektiğini görüyoruz.

“Misvak sana ikindiye kadardır. İkindiyi kıldın mı artık onu bırak.”

 

Efendimiz (asm) buyurmuştur ki:
“Misvak sana ikindiye kadardır. İkindiyi kıldın mı artık onu bırak.”
 (Kütüb-ü Sitte) 

Hattabî, bazı alimlerin günün sonuna doğru misvak kullanmanın mekruh olduğuna hükmettiğini belirtir. Onların mekruh demedeki maksatları, oruçlunun haluf denen ağız kokusunun iftar anına kadar devamını temenni etmelerinden ileri gelmektedir. 

“Oruçlunun halufu (ağzındaki koku) Allah indinde, misk kokusundan daha hoştur” (Buhari, Müslim) 

Bu rivayetlerden anlaşılıyor ki oruçlu iken (elbette suyunu yutmamak şartıyla) misvak kullanılabilir. Vakit olarak da sabah ve ikindi öncesi kullanılması tavsiye edilmiştir.

Oruçluyken Misvak Kullanılır Mı?

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı?

Dış fırçalamanın orucu bozup bozmadığına dair şu şekilde görüşler mevcuttur:

  • Diş macunu kullanmaksızın diş fırçalanırsa oruç bozulmaz.
  • Macunla bir kimse dişini fırçalarsa orucu bozulmaz lakin tutmuş olduğu orucu mekruh olur ve oruca zarar verme ihtimali oldukça yüksektir.
  • Oruçta aslolan vücuda bir şeyin girmemiş olmasıdır. Eğer ki bir kimse diş fırçalarken macunu ya da suyu boğazına kaçırır yutarsa orucu bozulur. Aynı şey kan içinde geçerlidir.
  • Diş fırçalamakta amaç ağız temizliği içinse ve zaruri bir durum söz konusu ise diş fırçası yerine misvak kullanılması çok daha uygundur.

 

Nihat Hatipoğlu’nun Misvak Kullanımı İle İlgili Yorumu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *