Hayızlıyken Oruç Tutulur Mu?

0

Hayızlı bir bayanın yapması yasak olan şeyler şunlardır:

  • Namaz kılmaz,
  • Oruç tutmaz,
  • Kabeyi tavaf etmez,
  • Kur’an-ı Kerim’i ellemez ve okumaz
  • Camide durmaz.

 

Hayızlı günlerinde hanımlar nasıl namaz kılmazlarsa aynı şekilde oruçta tutmazlar. Lakin arada ufak bir fark vardır o da şu şekildedir: Kadınların nifas hallerindeyken kılmadığı namazları yerine eda etmesine gerek yoktur lakin ramazan ayında tutmadıkları oruçları daha sonradan yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu hükmün kaynağı Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’dir. Ve Muaz (r.a.) şu şekilde bizlere anlatmaktadır:

“Ben Hz. Aişe’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum. 
O şöyle cevap verdi: “Biz Resulullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı.” (Buhâri, Savm:14;Müslim, Sıyam: 21.)

Bu sebepledir ki bir kadın oruç tutarken gün içinde hayızlandığını görürse o andan itibaren orucu bozulmuştur ve bir şeyler yiyerek ya da içerek orucunu bozması gerekmektedir. O anki orucun akşama kadar sürdürülmemesi gerekmektedir.

Cübbeli Hocanın Hayızlı Bir Kadının Oruç Tutması Konusundaki Yorumu

Kan Aldırmak Orucu Bozar Mı?

Hz. Peygamber (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hadislerinde bizlere 3 şeyin orucu bozmadığını anlatmaktadır: Bu üç şey şunlardır: Hacamat olmak (Bugünkü kan aldırmayı da buna dahil edebiliriz), kusmak ve ihtilam olmak. (Tirmizi- Savm 24)

Kal aldırmak ise kan almakla bir tutulamaz. Bu sebeple kan almak orucu bozar. Çünkü kan alınırken vücuda besleyici bir madde girmiş olur. Bir diğer açıdan da düşünürsek bir kimse kan alınacak durumda ise bu kişi zaten hasta olduğu için oruç tutmakla mükellef değildir o an oruç tutmaz onun yerine daha sonra kazasını yapar.

Hayızlıyken Oruç Tutulur Mu?

Ultrason Öncesinde Karına Sürülen Sıvı Jel Orucu Bozar Mı?

Vücudun dışına sürülen herhangi bir şeyin orucun bozulmasına sebep olmaz. Çünkü orucun bozulması için vücuda normal yollardan bir şey alınması gerekir. Bu konuda Enes b. Malik’in anlattığı bir hadiste geçen sürme çekme örnek olabilir.

 Enes bin Malik’in anlattığına göre, bir adam gelerek, “Ey Allah’ın Resulü, gözüm ağrıyor, oruçlu olduğum halde sürme çekiyorum (bu, orucumu bozar mı?)” diye sordu. Peygamberimiz de “Hayır (bozmaz)” buyurdular. (Tirmizî, Savm:30.) 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *