Diş Macunu Orucu Bozar Mı?

0

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte insanlarına aklına en çok takılan konular hangi durumlarda orucun bozulup hangi durumlarda orucun bozulmayacağı oluyor? Oruçun farzları, hangi durumlarda bozulup hangi durumlarda bozulmayacağı hiçbir zaman değişmeyen netlikte olsa da bizlerin unutmuş olması ya da bu konularda daha yeni ilgilenmeye başlamış olmamız hasebi ile aynı sorular gündeme gelmekte.

Diş macunu orucu bozar mı? Diş fırçalamak orucu bozar mı? Diş macunu oruç bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığının Diş Fırçalamanın Orucu Bozup Bozmaması İle İlgili Açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinden diş fırçalamanın orucu bozup bozmaması ile alakalı şu şekilde bir açıklamada bulundu:

 “Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.”

Diş Macunu Orucu Bozar Mı?

Nihat Hatipoğlu Oruçluyken Diş Fırçalama İle İlgili Ne Dedi

Ünlü İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu kendisine oruçlu iken diş macunu ile dişlerin fırçalanmasının orucu bozup bozmamasına dair sorulan soruya şu şekilde cevap verdi:

“Oruç tutan bir kişinin dişlerini fırçalarken macun kullanması doğru değildir. Hz. Muhammed, oruçluyken misvak kullanmayı mekruh saymıştır. Bu nedenle dikkat etmek gerekir. Diş etleri kanayabilir, kullandığınız macunun tadı boğazınızdan aşağı inebilir… Ama en azından ağız kokunuzun azalması için, macun sürmeden hafif şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Ama benim tavsiyem, iftardan sonra ve sahurdan önce dişlerin fırçalanmasıdır.”

Oruçluyken Ağız Kokusunun Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Normal şartlarda kişi dişlerini günde 2 veya 3 kez fırçalamalıdır. Oruçlu bir kimse de sahurunu yaptıktan sonra ve iftardan sonra dişlerini fırçalarsa ağız kokusunun önlenmesinin önüne geçer. Yaz aylarında olmamız sebebi ile çok az da olsa ağız kokusu yaşanabilir lakin bu kişinin kendisini ve çevresini rahatsız edecek bir düzeyde olmaz. Bu sebeple sahurumuzu yaptıktan sonra ve iftarımızı yaptıktan sonra dişlerimizi fırçalarsak böyle bir sorunla karşı karşıya gelmeyiz.

Bir kimse sahurdan sonra dişlerini fırçalamazsa dişlerinin arasında kalan yemek atıkları sebebi ile ağızda koku oluşur. Ayrıca uzun süre fırçalanmayıp temizlenmeyen bir ağızda diş eti iltihabı oluşmaya başlar ve bu da ağızda koku oluşmasına sebep olur. Bu sebeple özellikle sahur yapıldıktan sonra önce dişler fırçalanmalı ardından da diş ipi ve gargara kullanılarak ağız temizliği tam manası ile yapılmalıdır.

Cübbeli Ahmet Hocanın Oruçluyken Diş Fırçalanmasına Dair Yorumu

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *