Bursa İmsak Vakti 2018

0

Bursa imsak vakti 2018 yılı için günlük imsak bilgileri verilen yazılar söz konusudr. Lakin her gün tek tek bunları kontrol etmek yerine tüm günlerin bir arada bulunduğu bir yazıya sahip olmak sizler için çok daha kolay olacaktır.

Ramazan ayının uzun günlere denk gelmesi sebebi ile günlük oruç tuttuğumuz süre 17 saati bulmakta. Bu sebeple oruç tutarken günlük su ihtiyacımızı da karşılamamız çok önemlidir. Günlük su ihtiyacımızı ise sahurda çok su içerek değil iftarla sahur arasında su ve su oranı yüksek olan yiyecekler tüketerek karşılayabiliriz.

İMSAK VAKİTLERİ SAYFANIN AŞAĞISINDADIR.

Bursa’da Ramazan Pidesi İçin Yapılan Açıklama

Bursa Fırıncılar Odası Başkanı Adnan Yılmaz 2018 yılı ramazan pidesi için şu şekilde açıklamalarda bulundu:

“Bursa’da fırıncılara fiyat baskısı yapmıyoruz. Ancak ekmek üreticileri çeşitli fiyatlara ekmek satıyor. Bu fiyatların bu şekilde devam edip etmeyeceği tüketiciye bağlı. Bu sene fiyatlarda değişiklik yapmayacağız. Vatandaşların sofrasından pide eksik olmasın diye zam yapmadık”

Bursa Ulu Camii ve Vav Harfi

Bursa İmsak Vakti 2018

Bursa Ulu Camii’nin yapımı sırasında yaşanan ilginç bir hikaye anlatılır. Ne kadar doğrudur bilinmez lakin hikaye şu şekildedir:

Somuncu Baba caminin yapımı sırasında her gün camiye gelir ve çalışan işçilere ekmek dağıtırmış. Bir gün yine ekmek dağıtır iken birini fark etmiş ve hemen yanına koşarak “Tanıdım seni, sen Hızır (a.s.)’sın demiş.

Daha sonrasında ise “Eğer ki her gün buraya gelip de namaz kılmazsan herkese senin Hızır (as) olduğunu açıklarım” diyerek bir istekte bulunmuş.

Hızır (as)’da bu isteğini yerine getiririm lakin benimde senden bir isteğim var diyerek isteğini şu şekilde açıklamış: “Her gün buraya gelir namazımı kılarım lakin hangi vakitte geleceğimi asla açıklamam” demiş.

Bu sebepledir ki Bursa Ulu Camii’nin içinde bulunan vav harfinin önüne gelip bir vakit namazını burada kılarmış. Hangi vakit gelip ne zaman kıldığı bilinmez lakin Ulu Camii’nde namaz kılmak nasip olursa Vav Harfinin önünde namaz kılmanızı öneririz.

Bursalı Eşrefoğlu Rumi ve Şeytanla Karşılaşması

Bursalı evliyalardan biri olan Eşrefoğlu Rumi, dergahında ibadet ettiği bir gecede bir ışığın peyda olduğunu gördü. O ışıktan kendisine şu şekilde bir hitap söz konusuydu:

“ Ey kul ! Dile benden ne dilersen. Bütün haram olan şeyleri sana helal kıldım.”

Eşrefoğlu Rumi Allah’u Telanın izni ile sesin sahibi olan şeytanı yakaladı ve avucunun içine alarak sıkmaya başladı. O anda şeytan ölümden korkarak şu şekilde konuştu:

“ Ya şeyh ! Ne yapıyorsun ? Allah bana kıyamete kadar mühlet vermiştir. Sen ise beni öldürmek istiyorsun.”

Eşrefoğlu Rumi bu sözün ardından şu şekilde cevap verdi: “ Ey mel’un ! Sen benim talebelerimin ve dostlarımın imanlarına kasdetmeyeceğine dair söz verirsen salarım.” dedi. Şeytan da şu şekilde cevap verdi :

“ Onların imanlarına kasdetmeyeceğime söz veriyorum.”

Şeytanın vermiş olduğu bu sözün üzerine Eşrefoğlu Rumi :“ Ey mel’un ! Allahü Teala ile olan ahdine vefa etmedin. Benimle olan ahdine mi vefa edeceksin. Bildiğin şeyden geri kalma.” diyerek onu saldı.

Yaşanan hadiseye oldukça şaşıran talebeleri ise şu soruyu hocalarına sordular: “ Onun şeytan olduğunu nereden anladınız ?”

Eşrefoğlu Rumi ise soruyu şu şekilde açıkladı: “ Bütün haramları sana helal kıldım , deyince anladım. Çünkü Allahü tealanın haram ettiği şeyler zata mahsus değildir. Kıyamete kadar bakidir.”

Bursa İmsak Vakti 2018

Bursa Ulu Camiinin Hikayesi

Devrin Sultanı olan Yıldırım Beyazıd Niğbolu zaferinin ardından kazanılan ganimetlerin bir kısmı ile görkemli bir cami yapmak ister. Mimarlar şehrin en merkezi yeri olan ve konumu itibari ile değerli olan bugünkü Ulucami’nin bulunduğu mevkiye karar kılarlar ve camiyi buraya inşa etmek isterler. Fakat burada yaşayan ve hem evi hemde bahçesi olan biri yaşamaktadır. Bu kişiye arsasının ve içindikilerin muadili olan başka bir yer teklif edilir hatta bununla da kalınmayıp fazladan birkaç kese altın verilir ki gönülleri de hoş olsun. Lakin evin sahibi olan yaşlı kadın evinden vazgeçmez. Kendisine ne teklif edilirse edilsin kabul etmez evinin yerine başka bir şey koyamaz. Kadını ikna etmek adına ayağına kadar vezirler gider yetmez Sultan bizzat kendisi gider ayağına yine kabul etmez üstüne kadı gider ikna etmek için lakin başarısız olur.

Sultan Beyazıd ise caminin yerini oldukça sevmiştir ve bu şekilde bir pürüz çıkmasından hiç hoşnut değildir. Bu durum kendisini çokça üzmektedir. Bu sebeple divanı toplayıp çözüm yolu aramaya çalışmıştır. Kadılar kendisine kızıp mal onun isterse satar istemezse satmaz diyerek meclisi dağıtmıştır. Üzgün bir şekilde meclisin dağılmasını izleyen Beyazıd’ın aklına damadı gelir birden ve Emir Sultan’ı bulup da meseleyi anlatır. Emir Sultan ise tebessüm eder ve acele etmemesi gerektiğini her an her şeyin olabileceğini söylemiş.

İhtiyar kadın o gece ilginç bir rüya görmüş. rüyasında annelerin bile evlatlarından kaçtığı mahşer meydanındaymış. Kalabalıkta korkunç bir azab endişesi bulunurken birden bir dalgalanma olmuş ve insanların hepsi Alemlere rahmet olan Efendimiz’in etrafına koşmaya başlamışlar. Etrafındakilerin çoğu şefaate mazhar olmuş ve kadında bunu görünce Efendimiz’e doğru koşmaya niyetlenmiş lakin bırakın yürümeye kıpırdamaya bile dermanı yokmuş. Kadıncağızın ayakları vücudunu taşıyamaz bir haldeymiş. Elinden kaçan fırsata ağlamaya başlayan kadının yanına Emir Sultan gelmiş ve kendisi ağlayarak ona şu şekilde haykırışta bulunmuş: “Görüyor musun herkes cennete gitti bense bir başıma burada kaldım.”

Emir Sultan kadına “Kurtulmak istiyor musun” diye sorunca kadında hiç istemez miyim demiş.

Bunun üzerine Emir Sultan “Öyleyse Sultanımızı üzme!” diye yanıt vermiş.

Yaşanan bu hadisenin üzerine sabah kalkar kalkmaz kadın Beyazıd’ın huzuruna kendi ayakları ile gelmiş ve evini hemen bağışlamış, üstelik kendisine verilen ücreti de camiye bağışlamış.

 

Üftade Hazretleri ile Aziz Mahmud Hüdayi Hazretleri Arasında Geçen Hadise

Birgün Üftade hazretleri içlerinde Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin de bulunduğu talebeleri ile birlikte kıra çıkmış. Talebeleri hocalarına takdim etmek amacı ile kırlardan çiçekler toplayarak Üftade Hazretlerinin huzuruna çıktılar. Kendisi tüm talebelerinin getirmiş olduğu çiçekleri kabul etti lakin Aziz Mahmud Hüdayi’nin getirmiş olduğu kırık saplı çiçeği görünce şaşırdı ve neden bu çiçeği getirdiğini sordu Aziz Mahmud Hüdayi ise şu şekilde cevap verdi:

 “Efendim, zât-ı âlinize ne takdim etsem azdır. Fakat hangi çiçeği koparmak için eğilsem, o çiçeğin; “Allah! Allah!” diye zikrettiğini gördüm. Ancak, bu gördüğünüz sapı kırılmış çiçeğin zikredemediğini görünce, onu size getirdim. Kusurumu bağışlamanızı istirhâm ederim”

Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin vermiş olduğu bu cevap Üftade Hazretlerinin çok hoşuna gitti ve kendisine hayır dualarda bulundu.

Bursa İftar Vakitleri ve Namaz Vakitleri 2018

Bursa İmsak Vakti 2018

Bursa İmsak Vakti 2018

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *